Ankieta:

Czy chiałabyś/ chciałbyś żeby Twoje składki wpływały na Twoje prywatne subkonto, którym mogłabyś/ mogłbyś dysponować w czasie leczenia, choroby?
08-09-2017

Panorama społeczna - jak widzisz siebie na tle zdrowych osób?

Panorama społeczna- jak widzisz siebie na tle zdrowych osób?

SZUKAM WSPARCIA DLA SIEBIE:
Zamknij oczy i wyobraź sobie wszystkie osoby na świecie.
Co widzisz?

Odpowiedz na kilka pytań (zapisz swoje myśli na kartce, byś mógł z nimi dalej pracować):
Jacy są ci ludzie? Więksi czy mniejsi od Ciebie?
Jak są ubrani?
Co robią?
Gdzie się między nimi znajdujesz?
Jak się czujesz w ich towarzystwie?

Wszystkie relacje z ludźmi (zarówno z Twoimi bliskimi, jak i spotykanymi nieznajomymi) zaczynają się w Twojej głowie. Panorama społeczna to „obraz” Twoich relacji ze społeczeństwem, który nosisz w sobie. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby mogą mieć zaburzone relacje społeczne: mogą czuć się gorsze, mniej wartościowe od innych. Dlatego zdarza się, że w panoramie społecznej  wyobrażają siebie, jako niższych, brzydszych czy mniej modnych od reszty społeczeństwa, które ich nie otacza... a przytłacza.

Nad panoramą społeczną można pracować!
Przeanalizuj uważnie obraz swojej panoramy, który spisałeś na kartce i zacznij w wyobraźni zmieniać swój obraz społeczeństwa.Spraw, by wyglądało tak, jak Ci się podoba. Wyobraź sobie, że: jesteś równy z innymi ludźmi i, że społeczeństwo wygląda i zachowuje się tak, jak lubisz...

Przynajmniej kilka razy dziennie przywołuj sobie w myślach idealny- wypracowany obraz panoramy społecznej, by się utrwalił i z biegiem czasu był tym jedynym, który masz w głowie.

Po co to wszystko?
Obraz Twojej panoramy społecznej podświadomie przekłada się na Twoją pewność siebie w relacjach z innymi. Zwłaszcza w chorobie ważne jest, by być otwartym na inne osoby i wsparcie, które od nich płynie.

SZUKAM INSPIRACJI, BY MÓC WSPIERAĆ BLISKICH:
Potraktuj ćwiczenie z panoramy społecznej jako doskonały scenariusz rozmowy z bliskim:

1. zadaj mu pytania z pierwszej części tekstu,
2. ustal panoramę społeczną rozmówcy,
3. zacznij „sterować wyobraźnią” rozmówcy poprzez polecenia w stylu: wyobraź sobie, że stajesz się tak samo wysoki,       jak wszyscy ludzie, których widzisz, zacznij z nimi rozmawiać...

Upewnij się, jak czuje się Twój rozmówca z nową wizją panoramy społecznej. Jeśli nadal nie jest dobrze- wspólnie sprawdźcie, co jeszcze można zmienić.

Pracując nad swoją panoramą społeczną lub panoramą bliskiej, chorej osoby możesz:
1. oddalać lub przybliżać dane postacie lub grupy społeczne,
2. dodawać lub odejmować poszczególne osoby lub grupy,
3. oświetlać lub przyciemniać otoczenie,
4. sterować wielkością wszystkich osób. 

Im ktoś jest większy, znajduje się bliżej, jest bardziej oświetlony- tym większej nabiera rangi w Twoim świecie.

Podsumowując, utrwalona- właściwa panorama społeczna może pomóc przewlekle chorej osobie lepiej odnaleźć się w relacjach z innymi ludźmi, również podnosi poczucie pewności siebie w kontaktach interpersonalnych.

Sprawdź i przekonaj się!

 

Opracował: Michał Spławski

 

 

  RSS
Komentarze użytkowników (0)
© 2021 Copyright by "Silni w Chorobie" Marcin Meszko
Niniejsza strona www oraz jej podstrony wraz ze wszystkimi zamieszczonymi na niej materiałami są objęte prawami własności intelektualnej Marcina Meszko, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „Silni w Chorobie Marcin Meszko” z siedzibą w Toruniu. Czytaj więcej
Wyłaczajac blokowanie reklam wspierasz nasz portal i pomagasz rozwijać projekt Silniwchorobie.pl