Ankieta:

Czy chiałabyś/ chciałbyś żeby Twoje składki wpływały na Twoje prywatne subkonto, którym mogłabyś/ mogłbyś dysponować w czasie leczenia, choroby?

Taniec i spełnianie marzeń–wzruszająca historia niepełnosprawnej Joanny Mazur

Kiedy niepełnosprawna mistrzyni świata w biegach Joanna Mazur przyjęła zaproszenie do udziału w kolejnej edycji „Tańca z Gwiazdami” wszyscy byli zaciekawieni i zaskoczeni decyzją lekkoatletki. Program zbliża się ku końcowi, a Joasia nie tylko przełamuje kolejne bariery, ale i zmienia swoje życie na lepsze!

Podczas jednego z odcinków, emitowanego w Polsacie popularnego programu taneczego, pokazano w jakich warunkach mieszka Joanna, prawdopodobnie pierwsza niewidoma uczestniczka Tańca z Gwiazdami na świecie.

–Realizatorzy programu weszli z kamerami do domów i mieszkań uczestników programu. Prawdziwe emocje wywołały obrazy z lokalu, w którym mieszka paraolimpijka Joanna Mazur. Warunki w jakich na co dzień przebywa, wprawiły jurorów w konsternację.

–Widzowie dowiedzieli się, że uczestniczka "Tańca z gwiazdami" straciła wzrok w wieku 7 lat. A jako nastolatka była wyśmiewana z tego powodu przez rówieśników. Spowodowało to, że jak miała 14 lat przeprowadziła się do internatu w Krakowie i mieszka tam do dziś. Mimo tego, że w życiu sportowym odniosła spektakularne sukcesy (niewidoma biegaczka została mistrzynią świata i trzykrotnie mistrzynią Europy), to niestety nie przełożyło się to na jej status materialny, co pokazał wyżej wymieniony materiał telewizyjny "TzG". Kobieta mieszka w małym pokoju z łazienką na korytarzu.

Cała sytuacja poruszyła produkcję programu "Taniec z Gwiazdami" i wszystkie związane z programem osoby. Łez nie krył Jan Kliment, który jest tanecznym partnerem Joasi Mazur, jak również jurorzy tanecznego show.

–Nie mogę mówić, po tym co, zobaczyłam nie mogę mówić. Szlag mnie trafia, że żyjemy w takim państwie. Mistrzyni świata, a ma toaletę na zewnątrz. To jest straszne, coś koszmarnego. Nie zdawaliśmy sobie sprawy... Zaapelujmy do ludzi, znajdźmy sponsora tej kobiecie. Totalnie zatkało mnie totalnie–mówiła Iwona Pavlović, znana jako “Czarna mamba”.

–Jestem wzruszony, ale muszę powiedzieć, że jestem zażenowany, zawstydzony tym, że osoba, dla której na mistrzostwach świata grano Mazurka Dąbrowskiego, żyje w takich warunkach. Gdzie są instytucje w naszym państwie odpowiedzialne za to? Tu stoi mistrzyni świata. Jeszcze raz czuję się zażenowany, a z Ciebie Joasiu jestem dumny"–powiedział Andrzej Grabowski.

Na całe szczęście, po apelu, na odzew nie trzeba było długo czekać. Historia Joanny poruszyła wielu ludzi, którzy zgodzili się pomóc tańczącej mistrzyni.

–Najnowszy odcinek show miał szczęśliwy finał. Tuż po występie lekkoatletki na parkiecie pojawił się przedsiębiorca Zbigniew Jakubas, który postanowił odmienić jej życie i dać nowe mieszkanie. W programie wręczył jej symboliczny klucz–donosi Onet.Sport. Takiego rozwoju sytuacji nie spodziewała się Joanna, ani jej taneczny partner.

–O pani historii dowiedziałem się w ubiegły piątek, od mojej córki–Joanny. Podeszła do mnie zapłakana i powiedziała, żebym obejrzał program w internecie. Wzruszyłem się jeszcze bardziej niż pan Andrzej Grabowski. Mam to szczęście, że jako przedsiębiorca w Krakowie buduję nowe osiedle przy ulicy Wrocławskiej. Chciałbym teraz powiedzieć, że jestem zaszczycony tym, że mogę wręczyć pani symboliczny klucz do mieszkania, które pani od nas otrzymuje–powiedział do Joanny Mazur.

–Tutaj jest magiczny klucz do wspaniałego mieszkania, które chciałbym, żebyśmy wspólnie urządzili. My, jako deweloper, a pani nam pomoże. Wierzę, że tak, jak szybko pani biega i zdobyła ten mistrzowski medal, tak szybko wspólnie podejmiemy wszelkie decyzje. Trzeba urządzić kuchnię, łazienkę, salon i sypialnię. To mieszkanie będzie miało również przepiękny, słoneczny taras. Jeśli szybko zadziałamy, to po wakacjach będzie pani mieszkała u siebie.

fot. źródło: YouTube

Trzeba pokazywać ludziom, jakie są potrzeby, bo my o tym nie wiemy, gdyby nie program, to bym się o tym nie dowiedział i nie byłbym w stanie pomóc. To żaden wstyd mówić o tym głośno, wstydem byłoby nie zareagować–podkreślał Jakubas. Na jego słowa jurorzy oraz publiczność zgromadzona w studiu zareagowali gromkimi brawami.

Zapłakana mistrzyni próbowała powstrzymać emocje, ale radość i wzruszenie wygrały.

–Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję. To wszystko, co dzieje się teraz, w ostatnich dniach, to jest dla mnie coś niewyobrażalnego. Z jednej strony czuję się ogromnie zakłopotana i jeśli ktokolwiek z państwa oglądając materiał z zeszłego tygodnia, odczuwał litość, to bardzo za to przepraszam. To uczucie, którego bardzo nie lubię–mówiła.

Joanna Mazur, mimo tego, że nie widzi, nie ma absolutnie żadnej taryfy ulgowej na parkiecie tanecznego show. Co więcej, z tygodnia na tydzień pokazuje, że jej niepełnosprawność nie jest dla niej żadną przeszkodą w pokonywaniu barier. Dokładnie tak samo kobieta radzi sobie w rywalizacji sportowej.

–Joanna Mazur urodziła się w 1990 roku, ma 29 lat. W 2016 roku na mistrzostwach Europy osób niepełnosprawnych we Włoszech zdobyła złoto na dystansie 200 metrów i srebro na 100 metrów. W 2017 roku na Mistrzostwach Świata osób niepełnosprawnych wywalczyła aż trzy medale–złoto (na 1500 metrów), srebro (na 800 metrów) oraz brąz (na 400 metrów). Jako osoba niepełnosprawna w zawodach startuje ze swoim trenerem, od 3 lat współpracuje z Michałem Stawickim, byłym triathlonistą.

–Mazur zapisała na swoim koncie m.in. trzy medale mistrzostw świata osób niepełnosprawnych w 2017 roku (złoto na 1500 m, srebro na 800 m i brąz na 400 m). W 2016 roku biegaczka wywalczyła złoto (na 200 m) i srebro (na 100 m) mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych, sięgnęła też po kilka krążków na paralekkoatletycznych ME w 2018r. (m.in. złoto na 1500 m). Mazur i Stawicki wywalczyli razem tytuł Niepełnosprawnego Sportowca Roku 2017 w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego".

Czy Joanna Mazur wygra Taniec z Gwiazdami? Dla wielu jest faworytką.
–Nareszcie widzę ludzi, których kocham i podziwiam!!! Janeczkę kocham od zawsze, Joannę podziwiam, panu Jakubasowi dziękuję z serca! Niech Wam anioły sprzyjają!!!–napisała na Facebooku Katazyna Grochola, popularna pisarka.

–Jesteś inspiracją, nadzieją, motywacją! Dziękujemy!–pisze Agnieszka.
–Jestem z wami i życzę żebyście wygrali trzymam kciuki–wtóruje Paweł.
–Nie będę kłamać, wzruszyłam się strasznie podczas oglądania. To mieszkanie się po prostu Joasi należało. Każdy zasługuje na godne warunki życia, a niewidoma kobieta, która jest naszą dumą narodową, zasługuje szczególnie–przyznaje na Twitterze Laveya.

Do tej pory w polskich edycjach tanecznej rywalizacji brali udział m.in. aktywista i społecznik Jan Mela, który nie ma ręki i nogi oraz głucha Iwona Cichosz, modelka. Joanna Mazur jest pierwszą niewidomą uczestniczką show.

Arkadiusz Nowiński

  RSS
Komentarze użytkowników (0)
© 2021 Copyright by "Silni w Chorobie" Marcin Meszko
Niniejsza strona www oraz jej podstrony wraz ze wszystkimi zamieszczonymi na niej materiałami są objęte prawami własności intelektualnej Marcina Meszko, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „Silni w Chorobie Marcin Meszko” z siedzibą w Toruniu. Czytaj więcej
Wyłaczajac blokowanie reklam wspierasz nasz portal i pomagasz rozwijać projekt Silniwchorobie.pl