Ankieta:

Czy chiałabyś/ chciałbyś żeby Twoje składki wpływały na Twoje prywatne subkonto, którym mogłabyś/ mogłbyś dysponować w czasie leczenia, choroby?

Ciąża. To trzeba wiedzieć część 1.

I trymestr ciąży to bardzo ważny okres z punktu widzenia rozwoju dziecka. Liczymy go od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży.
W trymestrze tym rozwijają się główne narządy w ciele dziecka. Już w piątym tygodniu ciąży wykształca się zgrubienie zwane smugą pierwotną, wyznacza ona główną oś ciała dziecka, właśnie wzdłuż niej rozwija się nieco później kręgosłup.

Bardzo ważny jest szósty tydzień, przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy zaczyna rozwijać się układ nerwowy. W drugim miesiącu powstaje cewa nerwowa, z której to rozwinie się rdzeń kręgowy oraz nerwy obwodowe. W tym okresie pojawiają się również zaczątki mózgu oraz oczu.

Na początku drugiego miesiąca zarodek ma już zaczątki 40 par mięśni, ponadto powstają zaczątki 33 kręgów, które w późniejszym czasie utworzą kręgosłup. W tym okresie w rozwoju przyszłego dziecka możemy zauważyć również zaczątki kończyn. W pierwszej kolejności pojawiają się ramiona, nieco później kończyny dolne.
W tym samym czasie powstają zawiązki naczyń krwionośnych oraz serca. Naczynia krwionośne zaopatrują wszystkie nowo tworzone się części ciała.

W pierwszym trymestrze powstają również wątroba oraz nerki, które na tym etapie rozwoju nie pełnią jeszcze swoich funkcji. Ponadto powoli rozwijają się takie narządy jak: tarczyca, pęcherzyk żółciowy oraz śledziona, wykształca się klatka piersiowa, w której pojawiają się zalążki płuc. Pod koniec drugiego miesiąca serce dziecka bije już bardzo wyraźnie, jego prace przyszła mama może już usłyszeć przy pomocy badania USG.

Na przełomie drugiego i trzeciego miesiąca rozwija się ucho środkowe, które odpowiedzialne będzie za słuch dziecka oraz utrzymywanie równowagi. W tym samym momencie zaczyna być widoczny zarys szyi, ust, nosa.
Zarodek w tym okresie ma ok 2cm długości i zaczyna poruszać się, jednak ruchy są tak delikatne, że przyszła mama nie jest w stanie ich wyczuć.

W trzecim miesiącu kształtują się nowe części ciała oraz rozwój tych części, które zaczęły już powstawać doskonalą się. I tak rozwój soczewki oka kończy się, przyszłe dziecko zaczyna być wrażliwe na dotyk, doskonali się kształcenie mięśni, żeber. Powstaje szczęka, żuchwa, a kręgi, których zalążki powstały nieco wcześniej zaczynają proces kostnienia. Zarasta też w tym czasie podniebienie.

Wszystkie kości, które powstały kostnieją, kończyny rosną w szybkim tempie, żołądek jest na odpowiednim miejscu, powstają warstwy mięśniowe takich narządów jak żołądek oraz jelita. Gotowe do pracy są również duże naczynia krwionośne. Serce pod koniec trzeciego miesiąca zaczyna tłoczyć krew do ciała dziecka, jak również tętnicami pępowinowymi do łożyska.

W trzecim miesiącu ciąży twarz zarodka staje się coraz bardziej podobna do twarzy człowieka, ciało dziecka staje się nieco bardziej wyprostowane, zaczynają być widoczne palce u rąk i stóp, a na ich końcach dostrzec można paznokcie.
Pod koniec pierwszego trymestru mały człowiek waży około 20-30g, natomiast mierzy 70-75mm.

 

Opracowała: mgr fizjoterapii Anna Fabiszewska

Komentarze użytkowników (0)
© 2020 Copyright by "Silni w Chorobie" Marcin Meszko
Niniejsza strona www oraz jej podstrony wraz ze wszystkimi zamieszczonymi na niej materiałami są objęte prawami własności intelektualnej Marcina Meszko, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „Silni w Chorobie Marcin Meszko” z siedzibą w Toruniu. Czytaj więcej
Wyłaczajac blokowanie reklam wspierasz nasz portal i pomagasz rozwijać projekt Silniwchorobie.pl