Wiodący producenci zabawek zaczęli produkcję zabawek z niepełnosprawnościami. Akcja nosi hasło: " Toy like me" czyli zabawki takie jak my!

Współczesne szkoły mają służyć wszystkim-zdrowym, chorym, niepełnosprawnym ruchowo i intelektualnie. Idea edukacji włączającej ma sprawić, że dzieci, które posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego będą mogły uczyć się w każdej szkole.

Obowiązkiem szkół jest dostosowanie infrastruktury do potrzeb uczęszczających do niej uczniów. Aby temat niepełnosprawności przestał być dla dzieci tematem tabu, należy poruszać go nie tylko w ramach szkolnego obowiązku, ale również zabawy i przyjemności.

Ludzik Lego na wózku inwalidzkim lub lalka Barbie z protezą nogi to zabawki, które od niedawna pojawiają się na rynku. Do ich produkcji zachęcają między innymi rodzice z Wielkiej Brytanii, którzy stworzyli kampanię „Toy like me” (w tłumaczeniu na język polski: „Zabawka taka jak ja”), o której można usłyszeć na portalach społecznościowych.


Mamy trójki dzieci z niepełnosprawnościami zauważyły, że zabawki w żaden sposób nie przedstawiają ludzkich niedoskonałości. Według kobiet produkcja zabawek przedstawiających ludzi idealnych to wykluczenie dzieci niepełnosprawnych z rzeczywistego świata.

Łysa laleczka, która przeszła chemioterapię, czyli The Moxie Girlz oraz American Girl z aparatem słuchowym to wyjątki na rynku zabawek. W wyniku kampanii społecznej, która spotkała się z pozytywnym odzewem, dlatego kolejne firmy zaczęły wprowadzać do sprzedaży wersje zabawek z dysfunkcjami.

Na stronie internetowej Lego Ideas miłośnicy klocków Lego mogą zamieszczać swoje pomysły klockowych zestawów. Jeden z fanów, który klockami bawił się ze swoim przyjacielem cierpiącym na zanik mięśni stworzył miniaturki chłopców w postaci figurek Lego. W konsekwencji tego w 2016 roku duński producent klocków dodał do jednego z zestawów postać na wózku inwalidzkim. Twórcy z dumą podkreślają, że pozytywnie wpłynie to na odbiór niepełnosprawności, która przestanie być rozumiana jako coś niepożądanego.

Serię lalek z niepełnosprawnościami takimi jak słaby wzrok, niedosłuch, ruchowe ograniczenia stworzyła Marta Pytka. Jako nauczyciel wspomagający towarzyszy dzieciom niepełnosprawnym podczas lekcji, wycieczek i szkolnych uroczystości. To wówczas spotyka się z różnymi reakcjami ludzi na niepełnosprawność. Postanowiła docierać do ludzkiej świadomości poprzez zabawki oraz dołączane do nich listy wyjaśniające w prosty sposób, na czym polega dana dysfunkcja.

Pierwsza lalka z serii Klda została uszyta w 2010 roku. Autorce zajęło to kilkanaście godzin. Najwięcej lalek jest sprzedawanych na kiermaszach dziecięcych, gdy wówczas można porozmawiać z autorką i poznać bliżej ideę ich powstawania. Niektóre z zabawek wyglądają zwyczajnie–tak samo jak na przykład dzieci z zespołem Aspergera, po którym nie widać, że zmagają się z danym schorzeniem. Ich trudności opisane są w liście, który dołączony jest do każdej lalki. Dzieci mając szansę wziąć je do ręki, zapoznać się z nimi, najczęściej są zaciekawione ich innością, którą chcą poznać i lepiej zrozumieć. To pozostawia zarówno rodzicom, jak i nauczycielom płaszczyznę do działania.

Na świecie żyje 150 mln dzieci niepełnosprawnych. Rynek przepełniony jest zabawkami przeznaczonymi dla dzieci zdrowych oraz materiałami dydaktycznymi i zabawkami usprawniającymi dla dzieci z dysfunkcjami. Już od najmłodszych lat dzieci powinny być uświadamiane, że świat nie jest pełen nieskazitelnych ludzi, a pomocą i szansą na rozpoczęcie z dzieckiem tematu chorób i osób niepełnosprawnych mogą być zabawki, które wyglądają jak my, a nie jak ludzie z okładek gazet i programów telewizyjnych.

Magdalena Zającźródła:
1. https://wiadomosci.onet.pl/kiosk/alternatywa-dla-barbie-niepelnosprawne-lalki-z-dysfunkcjami/5sdk5
2. https://www.pb.pl/czy-powstana-niepelnosprawne-zabawki-793350
3. http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/305736;jsessionid=D1811B971F08CBC2D771E6A390C49540
4. http://mamadu.pl/124661,przelom-na-rynku-zabawek-ludzik-lego-na-wozku-inwalidzkim

 

  RSS
Komentarze użytkowników (0)
© 2021 Copyright by "Silni w Chorobie" Marcin Meszko
Niniejsza strona www oraz jej podstrony wraz ze wszystkimi zamieszczonymi na niej materiałami są objęte prawami własności intelektualnej Marcina Meszko, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „Silni w Chorobie Marcin Meszko” z siedzibą w Toruniu. Czytaj więcej
Wyłaczajac blokowanie reklam wspierasz nasz portal i pomagasz rozwijać projekt Silniwchorobie.pl