Społeczeństwo coraz bardziej tolerancyjne? 03 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Mijający rok 2018 na pewo zostanie zapamiętany jako przełom w walce osób niepełnosprawnych i ich rodziców/opiekunów o lepsze, godne życie. Takie, którego można oczekiwać mieszkając i żyjąc w samym centrum Europy w XXI wieku. Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, to społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte i tolerancyjne dla osób niepełnosprawnych. Tak uważa znany aktywista Jasiek Mela.

Jan Mela ma 30 lat i obecnie mieszka w Krakowie. Cały świat usłyszał o nim za sprawą wypraw Marka Kamińskiego, w którym jeszcze jako chłopiec brał udział. To uczyniło go nie tylko najmłodszym zdobywcą obu biegunów w historii, ale także pierwszym niepełnosprawnym człowiekiem, który tego dokonał. Jan, czy też Jasiek od kilkunastu lat jest osobą niepełnosprawną–nie ma ręki i nogi. Obie kończyny stracił w wyniku wypadku (doznał porażenia prądem)–mimo początkowo optymistycznej diagnozy lekarze musieli amputować nastoletniemu wtedy chłopcu obie kończyny.

Chociaż nastolatek nie ukrywał, że po samej operacji był załamany, to od kilkunastu lat pokazuje, jak może i jak powinno wyglądać życie osoby niepełnosprawnej. Sam Mela jest przykładem tego, że brak nogi czy ręki nie jest powodem do tego, aby zamykać się w czterech ścianach i pogłębiać swoją depresję. Od kiedy Jasiek przewartościował swoje życie udaje mu się realizować swoje pasje, wciąż jest ciekawy świata–na przykład kilka lat temu wziął udział w telewizyjnym show Dancing with the start. Taniec z Gwiazdami. Chociaż nie ukrywał, że rytmiczne popisy na parkiecie to nie jego bajka, to ostatecznie ze swoją partnerką Magdą Soszyńską–Michno zajęli wysokie, piąte miejsce.

Mela od lat walczy o lepsze życie dla siebie i innych, tych których zdrowie w jakimś zakresie ogranicza. Wieloletnie starania przynoszą coraz więcej pozytywnych skutków, widocznych gołym okiem. W jednym z ostatnich wywiadów aktywista przyznał, że w ciągu kilkunastu lat życie osób niepełnosprawnych w Polsce znacznie zmieniło się–na lepsze!

–Często jest tak, że można spotkać się z nietolerancją i tak sobie myślę, na przykład mi, jako osobie niepełnosprawnej przysługuje prawo do tego, żeby gdzieś być obsługiwanym bez kolejki. Ale jak raz się bardzo spieszyłem na pociąg i naprawdę potrzebowałem kupić szybko bilet, a przecież mam do tego prawo i ominąłem długą kolejkę, bezpośrednio podchodząc do okienka, to oberwało mi się od osob stojących w kolejce.

No nie wiem, jak człowiek ma legitymację studencką, to nie kupuje pełnego biletu, prawda? Przysługuje zniżka więc i prawo do korzystania z niej. W takich przypadkach ludzie okazują większa wyrozumiałość–wyjaśnia znany podróżnik i akywista Jasiek Mela w rozmowie z reporterem Newseria Lifestyle.

–Jednak wielokrotnie spotykam się z ogromnym wsparciem i zrozumieniem osób niepełnosprawnych, jestem osobą niepełosprawną od 16 lat. Przez te 16 lat bardzo wiele zmieniło się. Osoby niepełnospawne są atkywne zawodowo, "normalnie" żyją i pracują. W naszym społeczeństwie jest ich coraz więcej. Myślę, że osoby z niepełnosprawnościami naprawdę czują to, że niepełnosprawność nie jest powodem do wstydu, że odmienność jest rzeczą naturalną, bo każdy z nas ma w sobie jakieś słabości czy odmienności i żyjemy w coraz bardziej tolerancyjnym społeczeństwie.

Wiadomo, w życiu każdego człowieka zdarzają się lepsze, gorsze momenty, nie trzeba być niepełnosprawnym, żeby ich doświadczać. W swoim otoczeniu mam kilka osób niepełnosprawnych, do których w ogóle to słowo nie pasuje. Oni żyją aktywnie czy to w pracy, czy wychodzą do restauracji, na koncert. To bardzo istotne, dla osób niepełnosprawnych, żeby nie tworzyć zbędnego dystansu i nie traktować kogoś ani lepiej, ani gorzej, równość to równość. Dawać, pomagać, ale też wymagać, bo to jest szalenie ważne, a często się o tym zapominamy–dodaje Mela.

Przed kilku laty Jasiek proponował rewolucję w społecznym systemie wsparcia. Chciał aby niepełnosprawni, którzy mogą pracować zamiast rent dostawali etaty na uczciwych warunkach zatrudnienia. Wszystko po to, aby uświadomić społeczeństwu, że pomimo ograniczeń osoba niepełnosprawna może być dobrym, rzetelnym pracownikiem.

O to walczyli także twórcy kampanii społecznej „Niepełnosprawni, pełnosprawni w pracy”–pierwszej ogólnopolskiej kampanii społecznej, która zainicjowała społeczną debatę o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce.

Kampania powstała we współpracy z agencją Upstairs Young & Rubicam Warszawa i prowadzona była od stycznia do czerwca 2000r.  Na tysiącu billboardach oraz w prasie ukazały się zdjęcia trzech uszkodzonych rzeźb oraz zdjęcia trzech osób z niepełnosprawnościami. Motywem przewodnim portretów stały się słowa zaczerpnięte z wiersza księdza Jana Twardowskiego"nie widzieć, nie słyszeć, nie dotykać, nie wiedzieć". Odzwierciedlały one spotykaną powszechnie postawę prezentowaną wobec osób niepełnosprawnych.

Kampania nie przeszła bez echa! Została nagrodzona "Golden World Awards" w 2001 roku przez Public Relations Association oraz nominowana jako jedna z najlepszych do nagrody ONZ. To pokazuje  jak ważna jest integracja osób tych pełno i niepełnosprawnych.

–Niepełnosprawni często żyją w przekonaniu, że renta to jedyna rzecz, jaka może im się przytrafić. Co gorsza, wierzą że to im się należy–ta wiara deprecjonuje ich system wartości i sposób postrzegania samych siebie. W efekcie, bez wytężonej pracy, taki człowiek staje się zakompleksiony i roszczeniowy. To błąd, świat nie będzie dopasowywał się do nas, trzeba wziąć byka za rogi i odnaleźć w nim swoje miejsce–tłumaczy Jasiek Mela, w jednym z wywiadów.

–Świat składa się z małych gestów. Chcę umieć wkręcić żarówkę, naprawić szafkę i obronić swoją kobietę, jeśli będzie taka potrzeba. Moją męskością jest poczucie godności i własnej wartości. Pragnę, żeby nasi podopieczni też to zrozumieli. Bez tego najlepsza proteza, z włókna węglowego o wartości dobrego samochodu, jest nic niewarta. Może właśnie po to Bóg tak pokierował moim losem, że straciłem rękę i nogę, by teraz lepiej rozumieć innych.

03 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych–to święto, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jest idealnym momentem, aby zastanowić się nad tym, jak uczynić nasz świat lepszym dla osób pełno i niepełnosprawnych. Obchody tego wyjątkowego dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ważną tematyką międzynarodowych obchodów tego święta są bariery architektoniczne.

Arkadiusz Nowiński

 

  RSS
Komentarze użytkowników (0)
© 2021 Copyright by "Silni w Chorobie" Marcin Meszko
Niniejsza strona www oraz jej podstrony wraz ze wszystkimi zamieszczonymi na niej materiałami są objęte prawami własności intelektualnej Marcina Meszko, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „Silni w Chorobie Marcin Meszko” z siedzibą w Toruniu. Czytaj więcej
Wyłaczajac blokowanie reklam wspierasz nasz portal i pomagasz rozwijać projekt Silniwchorobie.pl