Ankieta:

Czy chiałabyś/ chciałbyś żeby Twoje składki wpływały na Twoje prywatne subkonto, którym mogłabyś/ mogłbyś dysponować w czasie leczenia, choroby?

Anna Dereszowska walczy o zdrowie córki. Dziewczynka ma ogromną wadę wzroku

Anna Dereszowska to jedna z najpopularniejszych aktorek w Polsce. Znana między innymi z roli "Korby" w filmie pt.: „Lejdis”, występów w serialach i programach telewizyjnych, Teatrze Studio Buffo w Warszawie. Aktorka unika opowiadania w mediach o swoim życiu prywatnym–ostatnio zrobiła jednak wyjątek.

Podzieliła się z dziennikarzami informacjami o stanie zdrowia swojej córki–Leny. Okazuje się, że sprawa jest naprawdę poważna, ponieważ dziewczynka ma bardzo dużą wadę wzroku.

Lena to córka Anny Dereszowskiej i jej poprzedniego partnera, aktora Piotra Grabowskiego, dziewczynka ma obecnie 11 lat i poważne problemy ze wzrokiem. Aktorka przyznała się do tego podczas rozmowy z redakcją tygodnika „Życie na gorąco”.

–W tej chwili jest to minus 3,5 dioptri. Wada z całą pewnością będzie się powiększała, tak nam powiedział lekarz prowadzący, okulista. Do któregoś momentu wada będzie się powiększała, żeby w pewnym momencie stanąć–przyznała Dereszowska.

W innej części swojej wypowiedzi zaznaczyła, że sama Lena jest świadoma tego, że coś niedobrego dzieje się z jej zdrowiem. –Lenka od razu sygnalizuje, że nie widzi z tablicy, albo, że musi podejść, zapytać. Wówczas od razu wiemy, że coś jest nie tak. Niemniej jednak wciąż pozostaje pod stałą kontrolą lekarską, regularnie chodzimy z córką, co pół roku, do okulisty, a potem oczywiście do optyka–po nowe szkła. Na co dzień dbamy, aby chronić wzrok przed promieniami UV.

fot. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Dereszowska

Aktorka nie wyklucza, że w przyszłości córka podda się operacji laserowej korekcji wady wzroku. Ta metoda jest coraz bardziej popularna, jednak należy pamiętać, że mogą wystąpić komplikacje, tak jak po każdym zabiegu operacyjnym. Między innymi może wrastać nabłonek, a w skrajnych przypadkach grozi ślepota, jakby nie patrzeć jest to zabieg inwazyjny, który dotyczy bardzo wrażliwego narządu wzroku, jakim jest ludzkie oko.

Laserowa korekcja wady wzroku budzi obawy u potencjalnie zainteresowanych pacjentów. Lekarze jednak uspokajają, że w chwili obecnej tak naprawdę jest to rutynowy zabieg, któremu można się poddać w każdym większym mieście Polski. Dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą nosić okularów, medycyna znalazła doskonałe rozwiązanie, którym jest chirurgia refrakcyjna. Jest to nowy kierunek w mikrochirurgii okulistycznej, mający na celu redukcję lub całkowite usunięcie wady wzroku.

–Laserowej korekcie wzroku poddają się pacjenci, którzy chcą poprawić jakość swojego życia, ale równie częstym powodem podejmowania decyzji o zabiegu jest rosnąca nietolerancja soczewek kontaktowych. Dla części osób laserowa korekta wzroku jest rozwiązaniem, które umożliwia im wykonywanie zawodu–dotyczy to chociażby sportowców, pilotów czy pracowników służb mundurowych. Laserem można leczyć najczęstsze bolączki okularników, tj. krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Bardzo ważną informacją jest jak dużą wadę wzroku ma pacjent. Przy krótkowzroczności może ona wynosić od –0,5 D (dioprtii) do –10,0 D, przy nadwzroczności od +0,5 D do +4,0 D, a w wypadku astygmatyzmu do 5,0 D.

Istnieją również przeciwwskazania do wykonania zabiegu, ogólne i okulistyczne. Operacji nie wykonuje się, jeśli wada wzroku nie jest ustabilizowana. Liczy się także wiek pacjenta, ponieważ tego rodzaju operacji nie przeprowadza się u dzieci czy nastolatków. Pacjent powinien mieć co najmniej 21 lat. Natomiast górna granica wieku zwykle nie jest do końca określona, ponieważ jest wiele metod laserowej operacji wzroku, które różnią się możliwościami. Natomiast jeszcze niedawno górna granica określana była na poziomie 50 roku życia, obecnie mowi się o 55 r.ż.

Nie każdy pacjent może skorzystać z zabiegu.
–Zabiegu nie wykonuje się, gdy pacjent jest diabetykiem, ma zaburzoną gospodarkę hormonalną, problemy z tarczycą, cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Hashimoto oraz niektóre schorzenia kardiologiczne lub neurologiczne. Lekarz nie powinien też kwalifikować do operacji kobiet w ciąży czy karmiących piersią oraz pacjentów nadmiernie osłabionych, w szczytowym okresie alergii czy uzależnionych od alkoholu, leków bądź narkotyków. Na przeszkodzie do wykonania operacji może stanąć również to, że mamy za małe oczy, zbyt głęboko osadzone gałki oczne, a nawet wysokie kości policzkowe.

Przeciwwskazania okulistyczne to: zbyt cienka rogówka, stożek rogówki, jaskra oraz przewlekłe stany zapalne gałki ocznej. Lista powodów, dla których lekarz może odmówić wykonania zabiegu, obejmuje jeszcze inne dolegliwości takie jak: zespół suchego oka, nierównowagę mięśni oka, półpasiec oczny, czy opadanie powiek.

Ostatecznie o możliwości skorzystania z laserowej korekcji wzroku decyduje lekarz specjalista po dokładnym wywiadzie i badaniu kwalifikacyjnym. Cała procedura trwa od trzech do czterech godzin. To konieczne, żeby podjąć właściwą decyzję o możliwościach i wyborze metody przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.

Ostatecznie o możliwości skorzystania z laserowej korekcji wzroku decyduje lekarz specjalista po dokładnym wywiadzie i badaniu kwalifikacyjnym. Cała procedura trwa od trzech do czterech godzin. To konieczne, żeby podjąć właściwą decyzję o możliwościach i wyborze metody przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.

Uwaga!
Na około 7 dni przed badaniem kwalifikacyjnym należy zaprzestać noszenia soczewek. Ponadto ponieważ podczas badania kwalifikującego lekarz zakrapia oczy kroplami rozszerzającymi źrenicę, dlatego widzenie po badaniu będzie pogorszone przez około 2–3 godziny. Przez ten czas nie zaleca się prowadzić samochodu!

Ta metoda leczenia budzi wiele emocji, ale jak zapewniają eksperci zupełnie niepotrzebnie. Wiąże się ona z bólem i dyskomfortem, ale to standardowe przy jakichkolwiek zabiegach. Uśmiechniętych pacjentów tuż po operacji możemy zobaczyć wyłącznie w programach telewizyjnych, przedstawiających rónego typu zabiegi, w których przykre momenty wiążące się z bólem i cierpieniem są niedostępne dla widza. Natomiast krzepiący jest fakt, że ból w końcu ustępuje. Każdy pacjent ma inny próg bólu i w indywidualny sposób przechodzi okres rekonwalescencji.

Laserowe korekcje wzroku przeprowadzane są już od połowy lat 90. Do tej pory w USA zoperowano niemal 20 milionów oczu, a na całym świecie około 100 milionów. Już w momencie wprowadzania na rynek amerykański korekcja musiała być naprawdę bezpieczna. Przez kolejne ćwierć wieku producenci usprawniali lasery, wybudowując do nich kamery i technologie śledzące oko w najróżniejszych płaszczyznach. Rosła dokładność diagnostyki pozwalająca określać, kto może skorzystać z zabiegu, a dla kogo to nie będzie najlepsze rozwiązanie.

Powikłania występują w mniej niż 1% wykonywanych zabiegów operacji oczu. Mamy tu na myśli głównie stany zapalne, przymglenia rogówki. Są to zjawiska do wyleczenia. W ramach naturalnego procesu gojenia mogą wystąpić: suchość oczu czy przejściowe wahania ostrości (także po zmroku), które ustępują po kilku miesiącach. Co warto podkreślić, to jak przebiegnie rekonwalescencja zależy w dużej mierze od pacjenta, jego współpracy z lekarzem, jak i samego okulisty.

Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń przed i po zabiegu. Dla przykładu, zbyt szybkie wyjście na basen lub kąpiel w morzu może doprowadzić do infekcji. Ważne są regularne wizyty kontrolne, które pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości w procesie gojenia.

Przed zabiegiem nie należy:
–nosić soczewek kontaktowych: miękkich przez 7 dni, twardych przez 21 dni;
–spożywać napojów alkoholowych minimum 48 godzin przed zabiegiem;
–używać kosmetyków do twarzy i ciała na 24 godziny przed zabiegiem.

W dniu zabiegu należy:
–ograniczyć spożycie napojów zawierających duże ilości kofeiny;
–starannie umyć głowę, twarz a szczególnie oczy, nie używać perfum i dezodorantów;
–ubrać się lekko i wygodnie (najlepiej w bawełnianą odzież).

Niestety o tym, że zabieg nie jest aż tak popularny jak mogłoby się wydawać decyduje także jeszcze jeden czynnik–cena.

–Cena zabiegu waha się w granicach od 2.000,00 do 3.000,00 złotych za jedno oko, w zależności od zastosowanej metody. Cały zabieg, razem z wizytą kwalifikującą i kropelkami, kosztuje zatem około 6.500,00 złotych. Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku nie są refundowane przez NFZ. Cały zabieg trwa około 15 minut (jedno oko). Od strony technicznej wygląda to tak, że zabieg jest programowany w komputerze, a to oznacza, że pracą lasera steruje komputer.

Lekarz ustawia parametry działania lasera i monitoruje przebieg zabiegu. Laser działa około pół minuty na każdym oku. Ból podczas zabiegu jest kwestią indywidualną w zależności od progu bólu. Sam zabieg trwa jednak bardzo krótko, więc ewentualny ból jest niczym w porównaniu z ogromnym polepszeniem się komfortu życia, w związku z czym myśl o osiągniętej korzyści jest ogromnym motywatorem do poddania się takiemu zabiegowi.

Pacjent po zabiegu, potrzebuje kilku dni na odpoczynek, oczywiście to kwestia indywidualna, która w dużej mierze zależy od procesu gojenia, ale zazwyczaj po tygodniu można już wrócić do pracy. Efekty zabiegu można zaobserwować prawie od razu.

–Pierwsze efekty widzimy tuż po zabiegu, choć oczy trochę pieką, to po 15 minutach wady już nie ma. W pierwszych dniach oczy są podrażnione, a mózg przyzwyczaja się do prawidłowego widzenia. Do 2–3 miesięcy od zabiegu obraz może być trochę rozmazany, szczególnie gdy czytamy coś na ekranie komputera. Jest to jednak normalny stan, w którym oko dochodzi do fromy, ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po co najmniej trzech miesiącach od momentu zabiegu.

Arkadiusz Nowiński

  RSS
Komentarze użytkowników (0)
© 2021 Copyright by "Silni w Chorobie" Marcin Meszko
Niniejsza strona www oraz jej podstrony wraz ze wszystkimi zamieszczonymi na niej materiałami są objęte prawami własności intelektualnej Marcina Meszko, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „Silni w Chorobie Marcin Meszko” z siedzibą w Toruniu. Czytaj więcej
Wyłaczajac blokowanie reklam wspierasz nasz portal i pomagasz rozwijać projekt Silniwchorobie.pl