Ankieta:

Czy chiałabyś/ chciałbyś żeby Twoje składki wpływały na Twoje prywatne subkonto, którym mogłabyś/ mogłbyś dysponować w czasie leczenia, choroby?

Jak pomóc osobom po chemioterapii? Oddaj włosy na perukę!

Wydawać się może, że obcięcie włosów to nic nadzwyczajnego, usługa jak każda inna, której poddajemy się raz na jakiś czas. Jedni regularnie, drudzy rzadziej. Do fryzjera udajemy się żeby schludnie, pięknie wyglądać, aby włosy zdobiły naszą twarz. Statystyki ewidentnie wskazują, że wybierając się do salonu fryzjerskiego nie myślimy w kategoriach dbania o zdrowie, czy pomocy innym ludziom.

Historia Bożenki ilustruje jak w bezinteresowny sposób możemy pomóc drugiemu człowiekowi, który choruje i potrzebuje naszej pomocy, a konkretniej mówiąc–naszych włosów.

Z wymalowanym uśmiechem na twarzy Bożenka, pod opieką mamy, śmiało kroczy do salonu fryzjerskiego, aby ściąć swoje długie, lśniące włosy. Od dawna marzyła o krótszej fryzurze, jednak perspektywa I Komunii Świętej nie pozwalała na podjęcie tak radykalnej decyzji. Właśnie z tego powodu podczas wcześniejszych prób namówienia na nową fryzurę mama nie uległa na obcięcie długich włosów córki.

Po długo wyczekiwanym dniu przyjęcia po raz pierwszy Eucharystii, mama zaskoczyła córkę i poprosiła ją, aby ta wymyśliła, co zrobią ze ściętym puklem włosów. Radość Bożenki–bezcenna. Hodowanie włosów do pasa, to nie lada wyczyn, takie długie włosy nie rosną w przeciągu jednego roku czy dwóch, dlatego kobieta uznała, że rytuał ścięcia powinien nieść za sobą jakiś szczególny sens. Wytłumaczyła córce swój tok myślenia, Bożenka nie miała wątpliwości, co do przedstawionych racji, po czym jednomyślnie zaczęły szukać wszelkich możliwych opcji dotyczących ścięcia i przekazania na szczytny cel Bożenkowych włosów.

W końcu znalazły i wybrały, destynacją okazał się program „Daj włos”, którego inicjatorem jest Fundacja Rak’n’ Roll. Fundacja w 2011 roku zapoczątkowała akcję, dzięki której ścięte włosy dedykowane są do wykonania peruk z przeznaczeniem dla pacjentek onkologicznych–podopiecznych Fundacji Rak’n’Roll. Cała usługa ścięcia włosów jest bezpłatna. Jeśli mamy długie włosy i chcemy zrobić dobry uczynek na stronie fundacji możemy wybrać salon fryzjerski w naszym mieście, który uczestniczy w programie, przydatny link do strony https://www.raknroll.pl/wp-content/uploads/2019/05/Salony-29.05.2019.pdf  i zapisać się na wykonanie bezpłatnej, profesjonalnej usługi ścięcia włosów.

Od 24 maja 2019 roku wstrzymano możliwość podjęcia przez nowe salony fryzjerskie współpracy z fundacją. Zapisy do programu „Daj Włos” zostaną wznowione od 1 września 2019 roku.

Akcja polega na tym, że salony fryzjerskie wybierają dowolny dzień w tygodniu, bądź jeden dzień miesiącu na wykonywanie darmowych usług podcięcia włosów, dlatego też okres oczekiwania na wykonanie usługi jest zróżnicowany. Klienci czekają kilka, a nieraz nawet kilkanaście tygodni.

O czym należy pamiętać?
Włosy muszą mieć minimum 25 centymetrów długości (mierzone na rozpuszczonych włosach), krótsze włosy, ze względu na proces tkania peruki, nie mogą być wykorzystane, dlatego 25 cm to minimalna długość włosa, z którego perukarz jest w stanie utkać perukę o 15cm włosiu. Włosy mogą być farbowane, ale nie mogą być rozjaśniane. Żeby wyprodukować jedną perukę potrzebne są włosy przynajmniej od kilku osób. Wszelkie, niezbędne wskazówki techniczne można znaleźć na stronie fundacji.

UWAGA!
Ważną informacją dla wszystkich pacjentów onkologicznych oraz wszystkich tych, którzy noszą peruki–ze względu na stan zdrowia, jest fakt, że NFZ nie refunduje zakupu peruk wykonanych z włosia naturalnego, a ceny takich cacek bagatela wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Peruki z włosów naturalnych znacznie lepiej prezentują się na głowie, a co więcej nie powodują alergii, są znacznie wygodniejsze i „oddychają”. Jeżeli zdecydujemy się na zakup peruki z włosia syntetycznego możemy liczyć na dofinansowanie z NFZ w kwocie 250,00 złotych.

Fundacja Rak’n’Roll współpracuje z pracownią perukarską Rokoko Hair Company (www.rokoko.com.pl), która poddaje dokładnej ocenie jakościowej przekazane włosy. Wykonuje peruki (nie biorąc za wykonaną pracę ani grosza) jak również przekazuje podopiecznym fundacji peruki bezpłatnie.

Obecnie, w zależności od miasta, okres oczekiwania na otrzymanie peruki z naturalnego włosia, to czas od dwóch do trzech miesięcy. Z racji tego, że proces wykonania jednej peruki jest bardzo czasochłonny pracownia perukarska produkuje ich maksymalnie do 30 sztuk miesięcznie. Darmowe peruki darowane są podopiecznym Fundacji Rak’n’Roll, zamieszkującym na terenie całej Polski. Producent zastrzega, że peruki są produktem użytku osobistego, dlatego prosi o przemyślany wybór, gdyż nie podlegają zwrotowi.

Wracając do naszej małej bohaterki–Bożenki trzeba przyznać, że serce rośne, patrząc jak dziewczynka chce i potrafi wspierać osoby po chemioterapii. To bardzo dobry przykład na uwrażliwioną istotę, która otwiera umysł na ludzkie nieszczęście, którym coraz częściej jest choroba nowotworowa. Włosy na pewno odrosną, a Bożenka może za kilka lat, jako nastolatka, powtórzy swój wyczyn i pomoże osobom po chemioterapii? Gratulujemy postawy zarówno mamie jak i córce! Oby więcej osób zechciało iść w Wasze ślady. Brawo!

Aneta Meszko

  RSS
Komentarze użytkowników (0)
© 2021 Copyright by "Silni w Chorobie" Marcin Meszko
Niniejsza strona www oraz jej podstrony wraz ze wszystkimi zamieszczonymi na niej materiałami są objęte prawami własności intelektualnej Marcina Meszko, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „Silni w Chorobie Marcin Meszko” z siedzibą w Toruniu. Czytaj więcej
Wyłaczajac blokowanie reklam wspierasz nasz portal i pomagasz rozwijać projekt Silniwchorobie.pl